Poznaš vsestranskost rožmarina?

Poznaš vsestransko uporabni ROŽMARIN?
Od nekdaj je znan po tem, da izboljšuje spomin in koncentracijo. Da dobro vpliva na možgane potrjujejo študije, ki kažejo na pozitivne učinke pri preprečevanju pešanja možganskih funkcij. Njihovo izboljšanje so zaznali tudi pri ljudeh z demenco, izboljšuje tudi stanje pri depresiji.
Rožmarin tudi vzpodbuja delovanje jeter in izboljšuje prebavo. Zaradi antimikrobnega in adstringentnega učinka deluje proti želodčnim razjedam in zmanjšuje vnetja v ustni votlini.
Pomaga ojačati imunski sistem, poveča cirkulacijo krvi. V nekaterih študijah so dokazali tudi njegovo protitumorno delovanje.
Za posebno razvajanje po napornem dnevu si lahko pripravimo rožmarinovo kopel, ki pomaga odpraviti utrujenost. Ko zjutraj vstanemo in nikakor ne pridemo k sebi, pa povonjajmo rožmarin in vonj nam bo pognal energijo v telo ter nas pripravil na nov dan.
Masaža sklepov z razredčenim rožmarinovim eteričnim oljem lokalno pospešuje cirkulacijo krvi in zmanjšuje težave pri revmatoidnem artritisu. V ta namen zmešamo tri kapljice eteričnega olja rožmarina in eno jedilno žlico olivnega ali kokosovega olja ter masiramo boleče predele.
Zaradi antioksidativnih lastnostih ugodno deluje proti škodljivim UV žarkov in s tem povezanim staranjem kože. Pospešuje rast las in preprečuje njihovo izpadanje tako, da ugodno deluje na lasne mešičke. Iz njega lahko pripravimo preliv za lase in jih potemnimo.
Uporablja se tudi kot repelent, saj dokazano odganja komarje, klope in molje. Nosečnicam in mlajšim otrokom se večja uporaba rožmarina odsvetuje.


Pršilo proti komarjem:
Rožmarinovo eterično olje se pogosto v kombinaciji z drugimi uporablja kot repelent, to je sredstvo, ki ščiti pred piki mrčesa. Eteričnih olj nikoli ne uporabljamo direktno na koži, vedno jih prej razredčimo v topilu, kjer se dobro raztapljajo. Lahko jih damo v oljno osnovo (v nevtralno nosilno olje, na primer oljčno, kokosovo, sončnično ali jojobino) ali v vodno-alkoholno osnovo, ko vodi dodamo še etanol, v katerem so eterična olja topna.
Za 100 ml repelenta na vodno- alkoholni osnovi:
25 g 70% etanola
73 g vode
2 g eteričnih olj (rožmarin, sivka, limona, evkaliptus, meta, limonska trava)
Premešamo in shranimo v temni steklenički s pršilko.
Repelent na oljni osnovi pa naredimo tako, da namesto etanola in vode uporabimo nevtralno nosilno olje (oljčno, sončnično, mandljevo…), dodamo eterična olja, premešamo ter ravno tako shranimo v steklenički s pršilko.
Kombiniramo lahko različna eterična olja; sestavimo si svojo kombinacijo in preizkusimo, kaj nam najbolj ustreza.
Vonji, ki najbolje odganjajo komarje, so: rožmarin, meta, evkaliptus, sivka, citronela, citrusi, klinčki, limonska trava, bazilika, timijan, čajevec…
Vonji, ki najbolje odganjajo klope, so: geranija, cedra, origano, meta, citrusi, neemovo olje…


Gin tonik z rožmarinom:
To priljubljeno poletno pijačo lahko pripravimo na čisto svoj način, odvisno od okolja, v katerem se nahajamo in dostopnosti svežih rastlin. Osnova so vedno gin, tonik in led, za ostalo pa se prepustimo domišljiji.
Sestavine:
gin, tonik in led, za ostalo pa se prepustimo domišljiji.
V predhodno ohlajen kozarec damo led, dolijemo gin in tonik. Dodamo rezino bio limone, vejico rožmarina ter nekaj zrnc rdečega popra.
Kadar ta koktajl pripravljam na morju, prijatelje presenetim še s kakšnim neobičajnim dodatkom, ki ga najdem v obmorskem okolju. Včasih je to list žajblja, ali pa so to zarezane brinove jagode, cvetoča vejica mirte, sivke, smilja ali kraškega šetraja. Tako dobimo prav posebno mediteransko različico priljubljenega poletnega koktajla. Med srkanjem pijače lahko za še boljši okus kakšen listič rožmarina ali drugega zelišča tudi pogrizljamo.
V knjigi Moje druženje z rastlinami najdeš še recept za zeliščni kis z rožmarinom in rožmarinov kruh.