Geografija Ljubljane
S funkcijo državne prestolnice doživlja Ljub jana, podobno kot druga večja evropska mesta, živahen družbeni, ekonomski in prostorski razzroj. Deindustrializacija, tercializacija ter vrsta drugih z urbanizacijo -in suburbanizacijo povezanih, razvojnih dogajanj spreminjajo njeno velikost, zgradbo in podobo. Glede na to je imel zastav jeni projekt ,Geografska analiza Ljubljan,, ki so ga izvedli sodelavci Oddelka za geograjfjo in Inštituta za geografijo, namen čim boj kompleksno proučiti izbrane zgradbene elemente Ljubljane in prikazati stanje, najnovejši razvoj ter razvojne trende in probleme.
Knjiga ,Geograjija Ljubjane,, prinaša deset vsebinskih področij, od okoljevarstvene in ekološke problematike, socialne in funkcijske zgradbe kvalitete življenja do prometa in turizma, od zelo zanimivega uvodnegaa poglavja o administrativnem razvoju mesta do suburbanizacijske problematike obmestja v zaključku. S tem seveda še ni zajeta vsa obsežna geografska problematika mesta. Med drugim v knjigi ni analize naravnogeografskih elementov mestnega prostora. Lahko pa rečemo, da je avtorjem vendarle uspelo podati večino temeljnih aktualnih. geografskih vsebin kot prispevek k boljšemu poznavanju temeljnih -r-azvojnih problemov Ljubljane. Vsebina knjige je tudi nadgradnja knjige
Ljubljana, geografija mesta® , ki je pred dvema letoma prinesla številne vsebinsko raznolike krajše prispevke. Opozoriti pa velja še -na strokovna gradiva za pripravo Prostorskega plana Mestne občine Ljubljana, ki so prav tako izredno koristna za poznavanje najnovejše prostorske problematike mesta.
V prostorskem pogledu. zajema geografska analiza Ljubljane teritorij Mestne občine Ljubljana, vendar so iz vsebinskih in drugih objektivnih razlogov posamezni elementi poglobljeno obdelani le za sklenjeno pozidano območje Ljubljane. Zato tudi večina kart prikazuje le ožje mesto, brez obmestnih naselij, ki sicer živijo in dihajo s sklenjeno pozidanim mestnim teritorijem,, kažejo pa seveda določene posebnosti močno urbaniziranega podežeja in podeželskih naselij. Knjigo zaključuje seznam uporabljene novejše, pretežno pomembnejše geografske -in sorodne literature.
Raziskovanje geografske Problematike Ljubljane pri katerem so sodelovali tudi slušatelji geografije na Filozofski fakulteti, je podprlo Ministrstvo za šolstvo, znanost in šport Republike Slovenije, ki je skupaj z Mestno občino Ljubljana in Znanstvenim inštitutom Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani omogočilo izid knjige Geografija Ljubljane. Vsem se iskreno zahvaljujemo. Zahvala pa gre tudi Oddelku za geografijo in vsem tistim njegovim sodelavcem, ki so na ta ali oni način veliko pomagali pri raziskavah in pri pripravi knjige za tisk.
S funkcijo državne prestolnice doživlja Ljub jana, podobno kot druga večja evropska mesta, živahen družbeni, ekonomski in prostorski razzroj. Deindustrializacija, tercializacija ter vrsta drugih z urbanizacijo -in suburbanizacijo povezanih, razvojnih dogajanj spreminjajo njeno velikost, zgradbo in podobo. Glede na to je imel zastav jeni projekt ,Geografska analiza Ljubljan,, ki so ga izvedli sodelavci Oddelka za geograjfjo in Inštituta za geografijo, namen čim boj kompleksno proučiti izbrane zgradbene elemente Ljubljane in prikazati stanje, najnovejši razvoj ter razvojne trende in probleme. Knjiga ,Geograjija Ljubjane,, prinaša deset vsebinskih področij, od okoljevarstvene in ekološke problematike, socialne in funkcijske zgradbe kvalitete življenja do prometa in turizma, od zelo zanimivega uvodnegaa poglavja o administrativnem razvoju mesta do suburbanizacijske problematike obmestja v zaključku. S tem seveda še ni zajeta vsa obsežna geografska problematika mesta. Med drugim v knjigi ni analize naravnogeografskih elementov mestnega prostora. Lahko pa rečemo, da je avtorjem vendarle uspelo podati večino temeljnih aktualnih. geografskih vsebin kot prispevek k boljšemu poznavanju temeljnih -r-azvojnih problemov Ljubljane. Vsebina knjige je tudi nadgradnja knjige Ljubljana, geografija mesta® , ki je pred dvema letoma prinesla številne vsebinsko raznolike krajše prispevke. Opozoriti pa velja še -na strokovna gradiva za pripravo Prostorskega plana Mestne občine Ljubljana, ki so prav tako izredno koristna za poznavanje najnovejše prostorske problematike mesta. V prostorskem pogledu. zajema geografska analiza Ljubljane teritorij Mestne občine Ljubljana, vendar so iz vsebinskih in drugih objektivnih razlogov posamezni elementi poglobljeno obdelani le za sklenjeno pozidano območje Ljubljane. Zato tudi večina kart prikazuje le ožje mesto, brez obmestnih naselij, ki sicer živijo in dihajo s sklenjeno pozidanim mestnim teritorijem,, kažejo pa seveda določene posebnosti močno urbaniziranega podežeja in podeželskih naselij. Knjigo zaključuje seznam uporabljene novejše, pretežno pomembnejše geografske -in sorodne literature. Raziskovanje geografske Problematike Ljubljane pri katerem so sodelovali tudi slušatelji geografije na Filozofski fakulteti, je podprlo Ministrstvo za šolstvo, znanost in šport Republike Slovenije, ki je skupaj z Mestno občino Ljubljana in Znanstvenim inštitutom Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani omogočilo izid knjige Geografija Ljubljane. Vsem se iskreno zahvaljujemo. Zahvala pa gre tudi Oddelku za geografijo in vsem tistim njegovim sodelavcem, ki so na ta ali oni način veliko pomagali pri raziskavah in pri pripravi knjige za tisk.
Is Featured | Ne |
---|---|
ISBN | 961-237-024-9 |
Leto izdaje | 2002 |
Število strani | 237 |
Dimenzije | 17,0 x 24,5 |
Izdal | Filozofska fakulteta |
Avtor | Mirko Pak |
Napišite vaše lastno mnenje